Następne wydarzenie za:
Aktualne wydarzenie:
Wszystkich Świętych

 


  • "Życie Szkoły" (20001)

   Agata Norman, Alicja Olszak, Arleta Sierszulska, Marlena Wachowiak, Joanna Góźdź 13-12-2018

   Zapraszamy do pobrania nowego numeru "Życia Szkoły"

   Numer 79 część 1 - klasy I-III szkoły podstawowej (maj-czerwiec 2019)

   Numer 79 część 2 - klasy IV-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum (maj-czerwiec 2019)

    

Ostatnio dodane:

"Jesień na wsi” w Szreniawie

Dodany przez: Arleta Sierszulska, 08-10-19

Dnia 25 września 2019 roku uczniowie klasy 3a odwiedzili Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie. Celem wycieczki było uczestnictwo w corocznych spotkaniach warsztatowych przeznaczonych dla dzieci pt. "Jesień na wsi”. Była to wspaniała okazja, aby poczuć klimat i charakter dawnej wsi, poznać trudy codziennej pracy oraz docenić ogromny postęp w codziennym życiu rolników i ich dzieci. Cały kompleks muzealny i prezentowane wystawy oraz zbiory są imponujące( samoloty rolnicze, maszyny, zwierzęta, dworskie i folwarczne zabudowania). Pracownicy muzeum przygotowali dla uczniów wiele atrakcji związanych ze zbiorem zbóż, jego tradycyjną obróbką oraz przetwórstwem płodów rolnych na zimowe zapasy. Dla uatrakcyjnienia pobytu w Szreniawie zajęcia odbywały się w otoczeniu zabytkowych XIX-  wiecznych zabudowań folwarcznych. Uczniowie zobaczyli stodoły i spichlerz, w których niegdyś gromadzono i przechowywano zboże. Zaproszono nas też do laboratorium oceny nasion. Szczególną uwagę dzieci skupił pokaz pracy młocarni szerokomłotnej napędzanej lokomobilą oraz śrutowanie zboża w młynku kieratowym napędzanym siłą wołów. Liczne stanowiska interaktywne i pokazy przybliżyły uczestnikom wszelkie jesienne prace gospodarskie związane ze zbiorami i przygotowaniami do zimy. Każdy  mógł spróbować własnych sił i wziąć udział w jesiennych wiejskich zajęciach, takich jak: młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi, czyszczenie ziarna za pomocą wialni i sit, przemiał ziarna na żarnach i śrutownikach, ocena jakości nasion w laboratorium,  parowanie soków i wyrób kompotów, suszenie owoców, warzyw, ziół i grzybów, kiszenie ogórków i kapusty. Był również czas na wspólny posiłek przy ciepłej herbacie i krótki piknik w muzealnym parku. Dziękujemy Rodzicom za coroczne włączenie się do realizacji programu "Owoce i warzywa w szkole”. Tym razem przygotowali zdrowe przekąski i owoce z sadu na wycieczkowy piknik. Po wyjeździe pozostał pewien niedosyt i umówiliśmy się z Panią Marią Andrzejewską (muzealny kustosz), że jeszcze wrócimy, aby odwiedzić kolejne ciekawe miejsca Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

Nie ma czasu na nudę.

Dodany przez: Elżbieta Andrzejewska, 06-10-19

W ostatnich tygodniach wiele się działo u „Jeżyków”. Miło upływał czas na nauce, zabawie oraz rozmowach na ważne tematy. Jednym z nich było bezpieczeństwo nie tylko na drodze, ale też na placu zabaw, z którego korzystamy codziennie. Przedszkolaki dowiedziały się, co to jest hartowanie organizmu i jak zapobiegać zmarznięciom i przegrzaniom. Przebywają na świeżym powietrzu bez względu na to czy świeci słońce, czy jest pochmurno, czy dni są ciepłe czy chłodne. Dbałość o środowisko, najbliższe otoczenie, porządek w sali i w swoim pokoju, to kolejne tematy, które niezwykle zainteresowały dzieci.
„Jeżyki” odwiedziło także kilku gości. Jednym z nich był pan Radosław Cichowlas – trener taekwondo. Opowiedział dzieciom o koreańskiej sztuce samoobrony. Przekazał wiedzę i umiejętności związane z tą dyscypliną. Pokazał kilka wspaniałych trików oraz zaprosił przede wszystkim do wspólnej zabawy. Na koniec pokazu rozdał ulotki i zachęcił do udziału w zajęciach i nauki taekwondo.
Niezwykle ważnym wydarzeniem dla 6-latków była wizyta pana policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, asp. sztab. Jarosława Godniaka, któremu towarzyszyła maskotka wielkopolskiej policji – sierżant Pyrek. Podczas tego spotkania tematem numer jeden było bezpieczeństwo na drogach. Dzieci miały okazję zademonstrować sposób przechodzenia przez jezdnię po pasach oraz wykazały się dużą wiedzą na temat zachowania się w sytuacjach, kiedy spotkają się z obcą osobą. Czas spędzony z panem policjantem na długo pozostanie w pamięci „Jeżyków”. Mam nadzieję, że policjant zawsze będzie kojarzył się wszystkim z osobą, której nie należy się bać i do której zawsze można zwrócić się o pomoc.
Kolejnym, niezwykle radosnym przeżyciem w grupie „Jeżyków” był Dzień Chłopca. Dziewczynki wręczyły swoim kolegom piękne niespodzianki – skarbonki i słodycze. Nie zabrakło też tradycyjnego „Sto lat”.
Tematem przewodnim w ostatnich dniach jest jesień. Niezwykle lubiana przez dzieci „Złota Polska Jesień” stała się inspiracją do wykonania wielu prac plastyczno-technicznych. Można je podziwiać na tablicy korkowej na drugim piętrze.
To, co działo się u „Jeżyków” można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

Dzień Przedszkolaka

Dodany przez: Wychowawczynie grup przedszkolnych, 03-10-19

Dzieci z Przedszkola w Pępowie dnia 20.09.2019r. świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzień 20 września zapisany jest w kalendarzu jako Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Tego dnia nauczycielki wychowania przedszkolnego przygotowały dla dzieci wiele atrakcji. Już od samego rana rozbrzmiewała wesoła muzyka. Panie w swoich grupach przeprowadziły wiele zabaw integracyjnych, zawody sportowe oraz zabawy muzyczno-ruchowe. Wszystkie dzieci otrzymały ponadto dyplomy i medale super przedszkolaka. Następnie dzieci zapozowały do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Dodany przez: Wychowawczynie grup dzieci sześcioletnich, Wychowawczynie klas 1-3, 03-10-19

   Stało się już tradycją, że w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, co roku zapraszamy do naszej szkoły policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Asp. sztab.- Monika Curyk i asp. Sztab. Jarosław Godniak przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się w drodze do i ze szkoły, w sytuacjach zagrożeń i podczas spotkania z nieznajomym czy groźnym psem. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. W nagrodę za aktywny udział uczniowie otrzymali kolorowanki-poradniki.
   Wiele radości sprawiła dzieciom wizyta maskotki wielkopolskiej policji- sierżanta Pyrka. Podczas tego spotkania Pyrek miał okazję usłyszeć recytowany przez uczniów wierszyk o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię. Został również przez uczniów włączony w radosny śpiew i taniec.

Dzień Chłopaka

Dodany przez: Wychowawczynie grup przedszkolnych, 02-10-19

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola np.: o Dniu Babci i Dziadka, Dniu Mamy i Taty, czy też świętujemy urodziny i imieniny. Ważne jest także Święto Chłopców, które corocznie obchodzimy 30 września. W tym roku ten wyjątkowy dzień przypadł w poniedziałek. Uroczystość z okazji Dnia Chłopaka odbyła się w każdej grupie. Dziewczynki i panie złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Nie zabrakło zabaw i pląsów przy muzyce przy których wszyscy świetnie się bawili. Chłopcy otrzymali od dziewczynek drobne upominki.

Wrzesień w bibliotece

Dodany przez: Bernadeta Kaźmierczak, Alina Nowacka, 02-10-19

80. rocznica wybuchu II wojny światowej
 
„Czas wojny” – pod takim hasłem zorganizowano wystawę  książek literackich dla dzieci o tematyce wojennej. Sięgając po wyeksponowane pozycje, uczniowie poznają losy rówieśników tamtych czasów.  Pamięć o poległych i tych, którzy przeżyli tragizm wojny jest zobowiązaniem współczesnych pokoleń.
 
  
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Celem głośnego czytania jest m.in. rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, wprowadzanie w ciekawy świat literatury.
 W naszej szkole zorganizowano ten dzień w poniedziałek 30. września. W bibliotece odbyło się siedem spotkań dla zaproszonych uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Wystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej była wskazówką do wyboru książek przeznaczonych do głośnego czytania.
Prezentowane fragmenty, zaczerpnięte z książek: P. Beręsewicza pt. „Czy wojna jest dla dziewczyn” i E. Nowak „ Kto uratował jedno życie…”, nawiązywały do przeżyć dzieci w czasie wojny. Po wysłuchaniu utworów, uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie odpowiadając na zadawane pytania. Każde spotkanie zakończyło się śpiewaniem piosenki o charakterze patriotycznym pt. „Piechota”.

Wizyta policjanta

Dodany przez: Wychowawczynie grup przedszkolnych, 02-10-19
26.09.2019r. najważniejszym wydarzeniem dla naszych przedszkolaków była wizyta policjanta z Komendy Powiatowej w Gostyniu wraz z Sierżantem Pyrkiem- maskotką Wielkopolskiej Policji. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Rozmawialiśmy o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypomnieliśmy sobie jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz jakie korzyści niesie noszenie ubrań posiadających elementy odblaskowe. Następnie Pan policjant zaprosił wszystkie dzieci do  ćwiczeń  pozycji obronnej podczas ataku psa - „żółwika”. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami. Dzieci już nie mogą doczekać się ponownego i  z pewnością bardzo interesującego spotkania!

 

 

Owoce i warzywa

Dodany przez: Wychowawczynie grup przedszkolnych, 02-10-19

Ostatnie dwa tygodnie września upłynęły na poznawaniu owoców i warzyw. Dzieci w ramach zajęć miały okazję obejrzeć teatrzyk sylwet pt. „Na straganie” J. Brzechwy i same pobawić się w aktorów. Dzięki pomocy rodziców przedszkolaki mogły „badać” owoce i warzywa posługując się prawdziwymi eksponatami. Uczyły się rozpoznawać i nazywać owoce i warzywa, określały ich kształt, wielkość, kolor, przeliczały i segregowały. Dzieciom bardzo podobały się zagadki dotykowe, gdzie bez trudu rozpoznawały i nazywały warzywa po dotyku. Wszystkim tym zabawom towarzyszyły zabawy ruchowe, piosenki i prace plastyczne. Przedszkolaki z przyniesionych owoców wykonały: owocowe szaszłyki i sok.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dodany przez: Wychowawczynie grup przedszkolnych, 02-10-19
Dnia 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Z tej okazji 25 września 2019r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pępowie zorganizowała akcję głośnego czytania przedszkolakom. Bardzo  dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za wizytę i przeczytanie bajek.

 

 

Taekwondo

Dodany przez: Wychowawczynie grup przedszkolnych, 02-10-19

Na początku września w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia pokazowe TAEKWONDO, które przeprowadził Pan Radosław Cichowlas. Sztuki walki bardzo spodobały się naszym przedszkolakom.

Zapraszamy do pobrania nowego numeru "Życia Szkoły"

Numer 79 część 1 - klasy I-III szkoły podstawowej (maj-czerwiec 2019)

Numer 79 część 2 - klasy IV-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum (maj-czerwiec 2019)

 

©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free